8 Ekim 2012

Bebeklerde Pişik Ve Önlemleri

Bebeklerde Pişik Ve Önlemleri için yorumlar kapalı
29 Eylül 2012

Bebeklerde Akdeniz Anemisi

Bebeklerde Akdeniz Anemisi için yorumlar kapalı
7 Ağustos 2012

Yeni doğan bebeklerde görülebilecek hastalıklar

Yeni doğan bebeklerde görülebilecek hastalıklar için yorumlar kapalı
1 Ağustos 2012

Bebeklerin gelişim evreleri

Bebeklerin gelişim evreleri için yorumlar kapalı
22 Temmuz 2012

Bebeklerde anne sutu ile beslenmenin onemi

Bebeklerde anne sutu ile beslenmenin onemi için yorumlar kapalı
Anasayfa » Bebek Bakımı » Bebeklerde aşı sonrası

Bebekler, aileler için mutluluk kaynağıdır ve aileye katılan her minik birey aile olma kavramını biraz daha geliştirir; ancak bu yeni bireylerle birlikte sahip olduğumuz sorumluluklarda artar ve ciddileşir. Anne babalar, bebeğin özellikle sağlık sorunlarına özen göstermelidir.

Bebeklerde aşının önemi
Aşılar bebek sağlığında hayati öneme sahip çok önemli uygulamalardır. Ancak bebeğinize aşı yaptırma düşüncesi aşı ile birlikte oluşabilecek yan etkiler yüzünden sizi rahatsız ediyor olabilir.

Bebeklerde aşı

Bebeklerde aşı

Bebeklerde aşı sonrası yan etkiler
Aşı sonrasında morarma, şişlik, sertlik, ağrı, kızarıklık ve ateş gibi yan etkiler olabilmektedir. Bebeğin aşı sonrası ateşlenmesi ebeveynleri korkutabilir ancak ateşlenme bir rahatsızlık değildir. Aşı içeriği itibariyle zayıflatılmış mikrop bulundurmaktadır. Vücuda enjekte edildiğinde vücut savunma sistemi bu zayıf mikropları fark edecek ve onları yok etmek üzere harekete geçecektir.  Ateş yükselmesi de bu noktada gerçekleşir ve vücudun savunma sisteminin harekete geçtiğini gösterir. Genellikle aşıdan sonraki 2-3 gün içerisinde gerçekleşir. Ancak kızamık, kabakulak gibi aşılardan 7-12 gün sonra, 39,5 kadar yükselerek 5 gün süren bir ateşlenmeye sebep olabilir. Yüksek ateşin en önemli belirtilerinden biri de alın bölgesindeki ısının artışıdır. Bunun yanında bebeğin uyku düzenindeki değişiklikler oyun oynama isteğindeki azalma da ateşlenme belirtileri arasında yer alır.

Bebeğinizin ateşini ölçün
Bebeğin ateşi kulak arkası, koltuk altı, ağız ya da rektum bölgelerine yerleştirilen termometre ile kolaylıkla ölçülebilir. Bunların içinde en doğru sonuç rektum termometresi ile alınır. Fakat rektum termometresini kullanmadan önce mutlaka temizleyin. Termometreyi sabunlu suyla iyice yıkayıp temiz bir bezle kurulayın. Bebeğinizi karın üstü yatırın ve termometrenin üzerine kayganlaştırıcı jel sürdükten sonra ucunu rektuma yerleştirin. Derece sabitlenene kadar çıkartmayın.

Ateşi nasıl düşüreceğiz
Ateşi yükselen bebeğinizi rahatlatmak için, ona ılık suda banyo yaptırın ve bol su verin. Parasetamol ve ibuprofen gibi çocuklar için uygun ağrı kesicilerden de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Aşı sonrasında ağrı kesici kullanmayın
Kimi anne babalar önlem olarak aşı sonrası ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak bu gibi ilaçları kullanırlar; ancak bazı araştırmaların sonucunda verilen bilgiler ise aşı sonrasında ağrı kesici veya ateş düşürücü kullanılmasının, aşının etkilerini azalttığı yönündedir. Bir yandan bağışıklık sisteminin mikropla savaşmasını isterken, diğer bir yandan ateş düşürücü ve ağrı kesici gibi ilaçlarla savunma sistemini durdurmaya çalışmış oluyoruz. Unutmayın ki ateş yükselmesi vücut savunma sistemlerin faaliyette olduğunu gösteren bir belirtidir. Ancak bebeğiniz çok keyifsiz veya rahatsız ise o zaman tek doz uygulayın. Şikayetleri birkaç saat sonrasında devam ediyorsa o zaman düzenli kullanıma geçmeyi düşünün.

Not: Aşı bölgesinde kızarıklık, şişkinlik gibi belirtiler söz konusu ise ve bebeğin rahatsızlığına bunların sebep olduğunu düşünüyorsanız kullandığınız ilaçlar haricinde belirtinin göründüğü bölgeye soğuk uygulama yapabilirsiniz.

Etiketler:

Cevapla

© Tüm Hakları Saklıdır - 2016

Wordpress Takip Et http://www.bebeklerde.net alexa Creative Commons v3 ile Lisanslanmıştır!