8 Ekim 2012

Bebeklerde Pişik Ve Önlemleri

Bebeklerde Pişik Ve Önlemleri için yorumlar kapalı
29 Eylül 2012

Bebeklerde Akdeniz Anemisi

Bebeklerde Akdeniz Anemisi için yorumlar kapalı
7 Ağustos 2012

Yeni doğan bebeklerde görülebilecek hastalıklar

Yeni doğan bebeklerde görülebilecek hastalıklar için yorumlar kapalı
1 Ağustos 2012

Bebeklerin gelişim evreleri

Bebeklerin gelişim evreleri için yorumlar kapalı
22 Temmuz 2012

Bebeklerde anne sutu ile beslenmenin onemi

Bebeklerde anne sutu ile beslenmenin onemi için yorumlar kapalı
Anasayfa » Bebek Bakımı » Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarımız doğduğu ilk günlerden itibaren istemsiz bir biçimde tuvaletlerini altlarına yapmaktadırlar. Fakat burada kaslarına yeteri kadar hükmedemediklerini bilmemiz gerekmektedir. Çocuklarda tuvalet eğitimi de aslında temelde onların kas yönetimini güçlendirmek ve onları tuvalet konusunda psikolojik olarak hazırlamak anlamına geliyor.

bebeklerde tuvalet eğitimi

bebeklerde tuvalet eğitimi

Uzmanlar çocuklarda tuvalet eğitimi için en ideal yaşın 2 yaş ve üzeri olduğunu söylese de aslında temelde en doğru tuvalet eğitimi yaşı, çocuğun hazır olduğu yaş olacaktır.

Kesinlikle bebeğinizin bir akranının tuvalet eğitimini önce öğrenmesinden kaynaklı olarak onu suçlamamalı ve onu cezalandırmamalısınız. Eğer böylesi bir girişim içerisinde olursanız, bebeklerde geri dönüşü zor olan travmalar ile karşılaşmanız olası bir durum haline gelecektir.

Bebeğinizin tuvalet eğitimi konusunda acele etmemeli, 2 yaşlarında gündüz tuvalet alıştırmaları yapmalı ve 3-4 yaşlarında gece alıştırmaları konusunda çocuğunuzu olumlu bir şekilde teşvik etmelisiniz.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Bebeğinizin tuvalet eğitimi almaya başlaması ile birlikte onun için bambaşka bir dönem başlayacak ve uzun süredir kullandığı bebek bezlerinden artık kullanarak, tuvalet ihtiyacı geldiğinde tuvalete gitmeye başlayacak. Biz tam farkına varamıyor olsak da bu bebek için bir dönüm noktası niteliğindedir.

Bu yüzden bu kadar önemli bir konuya bebeğinizi siz psikolojik olarak hazırlamalı ve onu olumlu yönde teşvik etmelisiniz. Tuvalet eğitimi ile birlikte artık bebek bezlerine ihtiyaç duymayacağını ona belirtmeli ve tuvalet eğitiminden 2-3 gün öncesinde bunu ona yavaş yavaş hatırlatmaya başlamalısınız.

Son gün bebeğinize olumlu cümleler kurarak, onu motive edebilirsiniz. Ertesi günün büyük bir gün olduğunu ve onun da artık büyükler gibi tuvaleti kullanabileceğini ve zamanla kendi başına tuvaletini yapabileceğini ona bildirmelisiniz. Bu onun için teşvik edici olacaktır, çünkü her bebek büyümek isteyecektir.

Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Her bebek aynı olmayacaktır, bu yüzden her bebeğin tuvalet eğitiminin süresi de birbirinden mutlaka ki farklılık gösterecektir. Bununla birlikte tuvalet eğitimi ince bağırsak kontrolü ile başlayacaktır ve sonrasında gece bebeğin altının kuru kalması ile sonuçlanacaktır. Genellikle 3-4 yaşlarında bağırsak kontrolü ve gündüz saatlerinde gelen tuvaletin tutulması başarılabilir fakat gece idrar tutma alışkanlığı biraz daha zaman alabilir.

Kimi çocuklarda gündüz tuvalet kontrolünün ardından gece tuvalet kontrolünün oturması birkaç hafta sürerken, kimilerinde aylar alabilmektedir. Bu noktada başta da belirttiğimiz gibi bebeğiniz üzerinde bir baskı yapmamanız gerekmektedir.

3 Yorum - Yorum Yaz

 1. Ahmet Han
  Eyl 23, 2011 @ 10:04:50

  Oğluma tuvalet eğitimini nasıl verebilirim diye araştırırken bu siteye rastladım.Yazı da bahsedilenleri uyguladım büyük ölçü de yararını gördüm.Benim durumumda olanlara tavsiye ederim arkadaşlar.

  Cevapla

 2. Ali Fuat
  Eyl 25, 2011 @ 17:46:44

  Çocuk yetiştirmenin en zorlu yanlarından biri tuvalet eğitimini vermektir.Fakat şimdi ki çocuklar çok zeki neredeyse bişey yapmasanız kendi gidip yapacak :)

  Cevapla

 3. ahmet
  Eyl 29, 2011 @ 21:15:10

  çocuklar ilk önce popo kaslarını kontrol etmeyi öğrendiklerinden dolayı idrardan önce dışkısını yapmayı öğrenir. bunu göz önünde bulundurarak çocuklarımıza tuvalet eğitimi vermeliyiz.

  Cevapla

Cevapla

© Tüm Hakları Saklıdır - 2016

Wordpress Takip Et http://www.bebeklerde.net alexa Creative Commons v3 ile Lisanslanmıştır!